گوسفند زنده|گوسفند زنده در تهران|قیمت گوسفند زنده

  گوسفند زنده

  ویژگی های گوسفندان دامداری دامداران :

  تمام گوسفندانی که ما اقدام به فروش آنها می کنیم  تغذیه ای کامل از علوفه های ارگانیک و بدون آنتی بیوتیک دارند و گلچینی از گله های خوب شمال غرب و دشت مغان هستند . پس از لحاظ سالم بودن گوسفند زنده خیالتان آسوده باشد .

  گوسفندان ما با آب نمک تغذیه نمی شوند :

  متاسفانه افرادی فرصت طلب در این حوزه وجود دارند که با سودجویی هر چه تمام تر و با خوراندن آب نمک به گوسفند زنده ، می خواهند وزن دام را بیشتر از حالت عادی جلوه دهند . مصرف بیش از اندازه آب نمک برای این حیوان سبب ایجاد بیماری خواهد شد . ما به هیچ وجه از این شیوه ناپسند برای تغذیه گوسفندان خود استفاده نخواهیم کرد.

  همیشه به رعایت اصول بهداشتی و کیفیت اهمیت می دهیم .

  با یک بار خرید گوسفند زنده از این مرکز حتما مشتری ما خواهید شد .

  گوسفند زنده

  نحوه پراخت هزینه گوسفند زنذه خریداری شده به چه شکلی می باشد؟

  تمامی هزینه ها اعم از فرستادن درب منزل یا محل مورد نظر شما و ذبح گوسفند توسط قصاب مجرب به صورت رایگان می باشد و هیچ گونه هزینه بابت این خدمات برای شما وجود ندارد . شما تنها مبلغی که می پردازید مربوط به خود گوسفند زنده می باشد . در ضمن لازم نیست شما هیچ گونه پرداختی تا قبل از رویت دام داشته باشید.

  فقط کافی است تا یک بار خدمات بازار گوسفند را تجربه کنید تا مشتری همیشگی ما شوید.

  اگر قبلا سابقه خرید گوسفند زنده از مکان های دیگر را داشته باشید با یک خرید از ما می توانید تفاوت طرح کیفی بالای گوسفند زنده  این مجموعه را چه از لحاظ خدمات ، میزان گوشت دهی و مناسب ترین قیمت گوسفند زنده نسبت به این مکان ها کاملا حس کنید .

  سوالات رایج و متداول :

  قیمت گوسفنده زنده در این سایت به چه صورت تعیین می شود؟

  به صورت کلی تمامی قیمت های فروش دام ما بهترین کیفیت میزان گوشت دهی روزانه و طبق آخرین تغیرات

   

  بازار دام تهران تعیین می شود . شماره های تماس برای سفارش گوسفند زنده شماره همراه : 09195299414-09123943700

   

  آیا امکان ارسال گوسفند زنده به موسسه های خیریه با هماهنگی مشتری وجود دارد؟

  همه هدف ما در این مجموعه ، آسوده کردن خیال شما و ایجاد شرایطی ساده برای خرید گوسفند زنده می باشد . این امکان نیز در کنار سایر خدمات وب سایت بازار گوسفند وجود دارد و در صورت در خواست مشتری قابل انجام می باشد . موسسه کهریزک یکی از مراکز خیریه‌ای است که شما می توانید نذورات گوشت قربانی خود را به آن اهدا کنید.

  مزیت خرید گوسفند زنده از دامداران چیست؟

  در حقیقت این مرکز خرید دام با ارائه پیشنهادات خود می تواند بهترین راه حل مشکل شما برای بدست آوردن تجربه خرید مطلوب و دلپسند گوسفند زنده ، بدون دغدغه باشد . همانطور که ذکر شد تمامی گوسفندان ما از بهترین نژادهای ایرانی ، کم پشم و کم دنبه هستند و با بهترین نوع تغذیه پرورش یافته اند.

  بیشتر چه نژادهایی برای خرید پیشنهاد می شود؟

  به طور کلی در میان چندین نژاد ایرانی ، ما به شما عزیزان خرید نژاد مغانی و افشاری را به دلیل بازدهی بالا و کیفیت خوب گوشت پیشنهاد می دهیم. لازم به ذکر است که تمامی گوسفندان عرضه شده توسط این مجموعه از این دو نژاد خاص ایرانی هستند . با خیالی آسوده و با مناسب ترین قیمت گوسفنده زنده ، سفارش خود را ثبت نمایید .

  آیا امکان خرید حضوری و انتخاب مستقیم گوسفند از گله وجود داره؟

  جهت افزایش رضایتمندی و رفاه حال مشتریانی که قصد دارند خودشان به گوسفند را انتخاب کنند ، امکان خرید حضوری در مجموعه بازار گوسفند فراهم شده است . برای دریافت آدرس با ما تماس بگیرید .

  چگونه می توانید در هنگام خرید گوسفند زنده به سایت ما اعتماد کنید؟

  شاید خرید اینترنتی گوسفند برای کسانی که تجربه این نوع خرید را تا به حال نداشته باشند کمی ریسک پذیر به نظر آید . اما همانطور که ذکر شد سایت بازار گوسفند امکانی را ایجاد کرده است که تا قبل از تحویل و رویت دام توسط مشتری هیچگونه وجه ای از مشتری دریافت نشود و همچنین در صورتی که به هر دلیل از گوسفند خریداری شده رضایت نداشتید می توانید گوسفند را مرجوع نمایید .

  آیا ارسال و ذبح دام هزینه ای دارد؟

  خیر به جز قیمت خود گوسفند که بر اساس وزن آن مشخص می شود شما هیچ گونه هزینه پرداخت نمی کنید .

  بهترین زمان در طول شبانه روز برای سفارش گوسفند چه موقع است؟

  اوایل صبح و اواخر روز زمان مناسبی برای سفارش و خرید گوسفند می باشد به این دلیل که در این مواقع شکم گوسفند تقریبا خالی می باشد و از لحاظ هزینه ای به سود شما است .

  چرایی گرانی گوسفند زنده در یکی دو سال اخیر چیست؟

  به طور کلی به دلیل افزایش هزینه های تولید در دامپروری ها ، این قشر زحمت کش محبور به افزایش نرخ دام های خود می باشند . البته در این بین هستند دلالانی که گاهی اوقات مانع کاهش قیمت گوسفند زنده در طول  سال می شوند .

  حداقل و حداکثر چه وزنی را می توان سفارش داد؟

  برای سفارش شما می توانید از گوسفندانی با وزنی حدود ۲۵ کیلوگرم تا حداکثر ۸۰ کیلوگرم ، انتخاب خود را انجام دهید .همانطور که شاید اطلاع داشته باشید ، تعیین وزن دقیق انتخابی شما برای گوسفند همیشه میسر نیست اما ما سعی می کنیم در صورت عدم امکان گوسفندی که بیشترین نزدیکی از لحاظ وزنی را به انتخاب شما داشته باشد را ، ارسال کنیم . تفاوت وزنی حداکثر تا ۵ کیلوگرم خواهد بود .

  خرید چه نوع گوسفندی بهتر است؟

  همیشه به دنبال خرید گوسفندانی باشید که چاق باشند و همچنین مهره کمر آن در هنگام لمس نمودن کمر گوسفند قابل حس نباشد . این گوسفندان به صورت معمول کیفیت گوشت دهی بهتری نسبت به سایر گوسفندان دارند . برخی افراد گمان می کنند تنها قیمت گوسفند زنده عامل تعیین کننده خرید خوب می باشد ، در صورتی که توجه به کیفیت گوشت دهی گوسفند و همچنین دقیق بودن باسکول فروشنده نیز بسیار مهم می باشد .

  اگر می خواهید که در میان تلاطم نرخ و قیمت گوسقند ، کم ترین هدر رفت هزینه و انرژی را داشته باشید به شما خرید گوسفند از طریق این سایت را پیشنهاد میدهیم .

   

  آیا به غیر از تهران امکان فروش گوسفند زنده وجود دارد؟

  توجه داشته باشید که امکان سفارش و فروش گوسفند زنده در حال حاضر تنها در تهران امکان پذیر است . از هموطنان گرامی که در سایر مناطق کشور قصد سفارش گوسفند را دارند ضمن عرض معذرت خواهشمندیم تماس نگیرند .

   

  راندمان یا بازدهی لاشه گوسفند با کیفیت چقدر است؟

  به طور میانگین راندمان لاشه گوسفندان باکیفیت حدود ۵۰ درصد می باشد . به این صورت که پس از کشتار ، تقریبا نصف وزن گوسفند باید به گوشت تبدیل شود . متاسفانه برخی سودجویان با کم فروشی و تقلب در وزن دام یا با فروش گوسفند بیمار ، سعی در فریب شما مشتریان گرامی دارند . اکیدا توصیه می کنیم که هیچ موقع کیفیت را فدای قیمت های وسوسه کننده نکنید چون کیفیت ارزان نیست.

  بهترین نوع نژاد گوسفندی در ایران کدان نژاد است؟

  اگر حتی یکبار تصمیم به خرید گوسفند زنده گرفته باشید این جمله که حتما گوسفند زنده ای  که می خواهی بخری از نژاد فلان باشد را شنیده اید . واقعیت این است که تقریبا تمامی نژادهای گوسفندان ایرانی از کیفیت مطلوب از لحاظ گوشت دهی برخوردار هستند که از این جنبه نیز با نژاد گوسفندان سایر کشورها قابلیت رقابت نیز دارند . همکاران ما همیشه سعی می کنند تنوع نژادی را در مجموعه نگه داشته تا بنا به درخواست مشتریان خود دام را برایشان طبق نژاد ارسال نمایند .البته در بین شهرهایی مانند تهران نژادهای گوناگونی نظیر مغان ، افشاری ، بجنورد ، کردستان و … یافت می شود که شما می توانید از بین آنها انتخاب نمایید.

  قرار دادن تخفیف ویژه برای مراسم عروسی :

  مرکز عرضه گوسفند زنده دامداران  تصمیم دارد برای تازه عروس و دامادهای گرامی تخفیف ویژه ای را در نظر بگیرد تا این شب را برای شما شیرین تر کند . در ضمن علاوه بر این تخفیف هزینه ارسال و ذبح دام در محل شما به صورت کاملا رایگان در نظر گرفته شده است .

   

  منصفانه ترین و ارزان ترین نرخ و قیمت گوسفند زنده را در سراسر تهران از ما بخواهید .

   

  در بخش زیر قصد داریم به برخی سوالاتی که در خرید گوسفند زنده و اطلاع از قیمت آن ممکن است برای شما پیش آید ، پاسخ دهیم .

   

  ارسال گوسفند زنده برای انواع مراسمات شما :

   

  از آنجایی که انجام قربانی برای انواع مراسمات عروسی ، عقیقه ، کربلایی ، حاجی و … جزو فرهنگ ما ایرانیان می باشد و ممکن است که تهیه گوسفند زنده برای شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد از این پس می توانید

  بدون هیچ گونه دغدغه تامین گوسفند زنده برای مراسمات خود را به ما بسپارید

   

  انجام کلیه موارد مربوط به قصابی در محل مورد نظر شما | همیشه به سلامت دام های خود اهمیت می دهیم .

  ارزان ترین و مناسب ترین قیمت گوسفند زنده در بازار را از ما بخواهید :

  با توجه به اینکه فروش گوسفند مرغوب و درجه یک و همچنین با خدمات عالی ارزان نمی باشد ، اما از آنجایی که تمام گوسفندانی که ما برای فروش داریم را خودمان پرورش می دهیم و نقش واسطه ها و دلال ها را در این بین از بین برده ایم و از مرحله پروار تا مرحله فروش آن را مستقیما انجام می دهیم ، گوسفند زنده را با قیمت کم تری نسبت به دیگران در بازار دام به شما عرضه می کنیم .

  حدود قیمت یک گوسفند زنده  معمولی چقدر می شود ؟

  قیمت گوسفنده زنده با توجه به وزن آن متفاوت است اما میانگین وزن یک راس آن حدود 42 کیلوگرم می باشد که به در قیمت واحد روزانه ضرب می شود .

   

  جهت خرید و سفارش گوسفند زنده با ما در تماس باشید شماره همراه : - --09195299414-------09123943700

   

  گوسفند زنده؛ آیا گوسفند و بز نسبتی دارند؟ گوسفند و بز گونه‌های متفاوتی هستند اما با هم مرتبط هستند. آنها هر دو پستانداران سم دار و نشخوارکنندگان هستند (پستاندارهای یکنواخت یا سم پاره شده که جفت خود را می جوند). اگرچه گوسفندها را اغلب می‌توان با کت‌های پشمی معروفشان شناسایی کرد، اما برخی از گونه‌های گوسفند و بز وجود دارند که تقریباً یکسان به نظر می‌رسند (مخصوصاً وقتی پشم گوسفندان اخیراً کوتاه شده‌اند!).

  دامداران مرکز تولید وفروش گوسفند زنده در تهران گوسفند زنده را در تهران با قیمت 70000 تا 80000 تومان عرضه میکند.

  تماس تلفنی

   

  یک راه آسان برای تشخیص تفاوت بین گوسفند و بز دم آن است. دم گوسفند معمولاً آویزان می شود در حالی که دم بز معمولاً بالا می رود.

  گوسفند و بز اغلب شخصیت های متفاوتی دارند. گوسفندها به احتمال زیاد در گله کنار هم می مانند و نسبت به بزها که به طور طبیعی کنجکاو و اغلب دوستانه هستند، دورتر هستند. گوسفندها و بزها در پناهگاه مزرعه با هم جمع می شوند و خیلی خوب با هم کنار می آیند.

  نژاد گوسفند فریزی شرقی در منطقه فریزلند در شمال هلند و آلمان منشا گرفته است. آنها با پشم سفید، صورت سفید و گوش و پاها همه از پشم تمیز هستند.

  متمایزترین ویژگی فیزیکی آنها "دم" است که نازک و بدون پشم است. گوسفند فرزیای شرقی به ویژه برای اصلاح نژاد به منظور بهبود تولید شیر و درصد بره زایی سایر نژادهای گوسفند استفاده می شود.

  گوسفند فریزی شرقی به عنوان پرتولیدترین گوسفند شیری در جهان شناخته می شود. گوسفند سافولک دارای صورت، پاها و گوش های سیاه است. سر و گوش ها پشم ندارند، اما با موهای ظریف پوشیده شده اند.

  آنها شاخ ندارند و معمولاً دم کوتاهی دارند. سافولک پاهای سخت سیاهی دارد و نژادی را می سازد که می تواند در انواع آب و هوای مختلف عملکرد خوبی داشته باشد. گوسفند سافولک در حدود سال 1888 در ایالات متحده معرفی شد و در آن زمان به عنوان بزرگترین نژاد این کشور در نظر گرفته شد.

  تخمین زده می شود که سافولک یکی از رایج ترین نژادهای گوسفند اصیل در ایالات متحده است. کاتهدین نژادی از گوسفندان اهلی است که در مین، ایالات متحده توسعه یافته است و به نام کوه کاتهدین - بلندترین قله ایالت - نامگذاری شده است.

  این نژاد در نیمه دوم قرن بیستم با تلاقی گوسفندان منتخب سنت کروکس از جزایر ویرجین با نژادهای مختلف دیگر از جمله سافولک توسعه یافت. بره ها بر اساس پوشش مو، شکل گوشتی، باروری بالا و غریزه گله انتخاب شدند.

  گوسفند رومانوف یک نژاد از گوسفندان اهلی است که منشا آن منطقه ولگا علیا در روسیه است. هنگامی که به دنیا می آیند سیاه خالص هستند، اما با بزرگتر شدن رنگ آنها به سرعت به خاکستری تغییر می کند. این نژاد گوسفند عمدتاً برای گوشت پرورش داده می شود.

  بیشتر بخوانید: دام زنده ، خرید گوسفند در تهران ، دام زنده شهرداری

  حالا به بررسی یک آزمایش میپردازیم ؛ این آزمایش با هدف دانستن تأثیر سیستم‌های مختلف کشاورزی بر عملکرد رشد، ضرایب هضم مواد مغذی، صفات تولیدمثلی، بروز بیماری، شاخص‌های تنش گرمایی و اقتصاد هزینه گوسفند نلور انجام شد.

  این مطالعه شامل دو کارآزمایی موازی برای جلوگیری از تأثیر سن بر شاخص‌های استرس گرمایی (نمره نفس نفس زدن و شکنندگی اسمزی گلبول قرمز (EOF)) است. 120 راس بره (60 راس قوچ و 60 راس میش) در یک طرح بلوک های تصادفی تحت سیستم های گسترده، نیمه فشرده و فشرده برای آزمایش I اختصاص داده شدند، در حالی که آزمایش II شامل هجده قوچ اختصاص داده شده به سه سیستم پرورشی مربوطه است.

   در طرح کاملا تصادفی هر دو فصل (تابستان) و تمرین چرا، امتیاز نفس نفس زدن و EOF را افزایش دادند. شاخص‌های تنش گرمایی با دمای حباب خشک و شاخص دما-رطوبت (THI) همبستگی مثبت (01/0P<) و با رطوبت نسبی همبستگی معکوس (01/0P<) داشتند. تخصیص گوسفندان به سیستم فشرده افزایش وزن (001/0>P) و میانگین افزایش وزن روزانه را افزایش داد و در نرها نسبت به ماده ها تأثیر بیشتری داشت. بره‌های نر نلور، بدون توجه به سیستم پرورش، وزن مجانبی بالاتر و نرخ بلوغ کمتری نسبت به ماده‌ها داشتند.

  جرم گزش آنی (IBM) برای Commelina benghalensis بیشتر بود، در حالی که فرکانس گزش آنی (IBF)، نرخ دریافت آنی (IIR) به ترتیب برای Cyanodon dactylon و amaranthus viridis بیشتر بود. نسبت مصرف برای Stylo hemata به دنبال گونه Cynodon dactylon و Tridax procumbens بالاترین میزان بود.

   هیچ تفاوتی برای وزن در بلوغ، طول چرخه فحلی، مدت زمان فحلی، درصد لقاح، دوره بارداری و درصد بره زایی در سه سیستم پرورش مشاهده نشد. با این حال، سن بلوغ کمتر (P<0.001) و وزن هنگام تولد بالاتر (P<0.001) برای گوسفندان پرورش یافته تحت سیستم کشاورزی فشرده بود.

   بیشترین شیوع بیماری در فصول بارانی و زمستانی به ویژه در گوسفندان پرورش یافته تحت سیستم گسترده مشاهده شد. مخارج سرمایه ای برای سه سیستم پرورش یکسان بود، در حالی که هزینه های دوره ای برای سیستم کشاورزی فشرده بیشتر بود.

  درآمد ناخالص و درآمد خالص برای سیستم فشرده به دلیل افزایش وزن بیشتر بالاتر بود. با این حال، بازده بالاتر به ازای هر روپیه هزینه، کشاورزی گسترده را به عنوان یک سیستم پرورش ایده‌آل برای کشاورزان کوچک و کارآفرینان با سرمایه اولیه کم پیش‌بینی می‌کند.

  اکثر کشورهای در حال توسعه جهان در مناطق استوایی قرار دارند که در حال حاضر افزایش سریع جمعیت انسانی، شهرنشینی چشمگیر، پولی شدن اقتصاد و تغییر درآمد را تجربه می کنند. بنابراین، مسائل عمده ای که برای این کشورها باید مورد توجه قرار گیرد شامل افزایش امنیت غذایی از طریق مبارزه با فقر و دستیابی به رشد کشاورزی است که به توسعه کلی اقتصادی کمک می کند [1].

  گوسفند با کاربرد چند وجهی (برای گوشت، پشم، پوست، کود و تا حدودی شیر) نقش حیاتی در اقتصاد کشاورزی هند دارد. آنها با مناطق استوایی خشک و نیمه خشک با زمین های حاشیه ای و فرعی سازگاری بهتری دارند. آنها شاید مناسب ترین نشخوارکنندگان کوچک برای استفاده از پوشش گیاهی کم موجود در مناطق خشک از طریق مدیریت مرتع و مراتع بذری باشند [2].

   

  گوسفندها در هند عمدتاً روی پوشش گیاهی طبیعی، چراگاه‌های معمولی، زمین‌های بایر، زمین‌های کشت‌نشده (آیش)، کلش‌های محصولات زراعی و خوراک‌های بالای درختان نگهداری می‌شوند. تعداد کمی از کشاورزان گوسفند را حتی با غلات، علوفه کشت شده و بقایای محصول پرورش می دهند. در کشورهای در حال توسعه مانند هند، سیستم کشاورزی را می توان به سیستم های فشرده، نیمه فشرده و گسترده طبقه بندی کرد.

   در کشاورزی فشرده، حیوانات در محفظه بدون دسترسی به چرا تغذیه می شوند. این سیستم شامل ورودی های بالایی است.

  در سیستم کشاورزی گسترده و نیمه فشرده، گله های گوسفند برای یک دوره چرای 4 تا 8 ساعته رها می شوند. این عمل به افزایش حاصلخیزی زمین از طریق برگشت سرگین و ادرار، کنترل رشد گیاهان زائد، کاهش مصرف کود، مدیریت آسان تر محصول، افزایش عملکرد محصول و بازده اقتصادی بیشتر کمک می کند.

  سیستم گسترده یا دامداری شامل ظرفیت حمل کم در شرایطی است که زمین حاشیه ای و فراوان است که با بارش کم و چرا مشخص می شود. کشاورزی گسترده یک روش زندگی در چندین جغرافیا از جمله استرالیا، آفریقا، هند، استپ های اوراسیا، فلات تبت و بسیاری از کشورهای جهان سوم است [3].

   اغلب اوقات، هیچ مرتع کاملاً مشخصی برای گوسفندان موجود نیست و عمدتاً به زمین‌های بایر وابسته هستند که در غیر این صورت برای تولید محصول مناسب نیستند.

  نگرانی دیگر برای سیستم های کشاورزی نیمه فشرده و گسترده، به خطر افتادن رفاه حیوانات به دلیل استرس گرمایی است. توسعه فن‌آوری‌های عملی که به تشخیص مسائل رفاهی کمک می‌کنند، ضروری است [4]. دمای بدن قابل اطمینان ترین شاخص استرس گرمایی است. با این حال، تعیین آن در شرایط مزرعه دشوار است [5]. از این رو، توسعه روش های کم تهاجمی برای تعیین کمیت بار حرارتی از اهمیت بالایی برخوردار است. نمرات نفس نفس زدن، که نشان دهنده دمای بدن است، به راحتی بدون ایجاد مزاحمت برای حیوانات قابل ثبت است. تست‌های شکنندگی اسمزی گلبول‌های قرمز (EOF) روش ساده و در عین حال مؤثر دیگری در اندازه‌گیری وضعیت بار حرارتی و انعطاف‌پذیری حرارتی گوسفند است [6].

  اگرچه انتظار می‌رود گله‌ای که به‌طور فشرده پرورش داده می‌شود دارای امتیاز کمتری در نفس نفس زدن، EOF و بار بیماری همراه با عملکرد رشد، بازده خوراک و پتانسیل تولید مثلی بالاتر باشد، ادبیات مربوط به کمیت‌سازی تفاوت‌ها بین سه سیستم به ندرت وجود دارد.

  علاوه بر این، طبق دانش ما، هیچ کار مرتبطی روی نژاد گوسفند نلور که نقشی ضروری در رشد اقتصادی معیشت روستایی جنوب هند دارد، انجام نشده است. از این رو، این کار برای دانستن تأثیر سه سیستم کشاورزی بر عملکرد، دریافت مواد مغذی، ضرایب هضم، شاخص‌های تنش گرمایی، بروز بیماری و اقتصاد هزینه گوسفند نلور انجام شد.

  1. بحث

  4.1 پارامترهای هواشناسی

  شدت تنش گرمایی با محاسبه THI، که هم دمای محیط و هم رطوبت نسبی مزرعه آزمایشی را در نظر گرفت، برآورد شد. دمای حباب خشک و THI از آوریل تا ژوئن در منطقه بحرانی بالایی قرار داشت، که نشان می‌دهد گوسفندان تحت سیستم‌های مدیریت نیمه فشرده یا گسترده در این ماه‌ها استرس حرارتی را تجربه کردند.

   در طول فصول تحت تنش گرما، گوسفندان تحت برخی تغییرات فیزیولوژیکی به عنوان یک روش سازگاری قرار می گیرند [18]. در روز ضبط، THI در ساعات بعدازظهر بالاتر و در دوره‌های صبح کمتر بود که استرس گرمایی را در ساعات ظهر نشان می‌داد. میانگین THI ثبت شده در تابستان، گرم ترین فصل سال، احتمال وجود استرس متوسط ​​را در قوچ ها نشان می دهد.

  4.2 شاخص های تنش گرمایی و همبستگی

   

  نمرات نفس نفس زدن بالاتر از گوسفندان در حال چرا در خارج در مقایسه با کسانی که تحت سیستم های کشاورزی فشرده پرورش داده شد ثبت شد. هم تأثیر فصلی و هم تعامل آن با سیستم‌های کشاورزی نیز با نمرات بالاتر در فصل تابستان مشاهده شد. رابطه مشابه امتیاز نفس نفس زدن با استرس گرمایی توسط چندین نویسنده [6،19-21] پیشنهاد شده است.

   نمره نفس نفس زدن اندازه گیری تعداد تنفس و دمای بدن است. در گوسفندان تحت تنش گرمایی، تغییرات در دینامیک تنفسی را می توان به دو مرحله نفس نفس زدن طبقه بندی کرد [22]. فاز اول با یک فاز تنفس کم عمق سریع (نمره 0 تا 2) مشخص می شود که در گوسفندان گسترده و نیمه فشرده در طول دوره های زمستان و موسمی مشاهده شد. با این حال، فصل تابستان باعث امتیازات فاز دوم شد که با تنفس عمیق‌تر و نفس‌بازی دهان باز مشخص می‌شد (امتیاز 2 تا 4).

   

  گوسفندهای پرورش یافته در سیستم های کشاورزی گسترده و نیمه فشرده به دلیل THI بالاتر، EOF بالاتری را نشان دادند. گزارش های مشابه در جاهای دیگر گزارش شده است [21،23]. استرس ناشی از افزایش دمای بدن ممکن است تولید رادیکال های آزاد را افزایش داده و در نتیجه باعث پراکسیداسیون لیپیدی شود. پراکسیداسیون لیپیدی شکنندگی غشای RBC را افزایش می دهد و در نتیجه EOF را افزایش می دهد [24،25]. در طول دوره‌های تنش گرمایی، امتیاز بالای نفس نفس زدن منجر به آلکالوز تنفسی، شکنندگی RBC را افزایش می‌دهد و در نتیجه EOF را افزایش می‌دهد [6]. تعداد کمی از نویسندگان افزایش EOF را حتی در فصول آب و هوایی بسیار سرد [26] یا استرس حمل و نقل [25] گزارش کردند، که نشان داد که EOF صرف نظر از نوع، می تواند در تنش افزایش یابد.

   

  همانطور که پیش‌بینی می‌شد، همبستگی همبستگی مثبتی را بین نمره نفس نفس زدن، EOF، دمای حباب خشک و THI و رابطه معکوس رطوبت نسبی با شاخص‌های تنش گرمایی نشان داد. همانطور که در بالا بحث شد، پدیده افزایش تعداد تنفس، دمای بدن و شکنندگی RBC در طول استرس گرمایی این همبستگی های مثبت را توضیح می دهد. مطالعه ما هیچ رابطه خطی را بین شاخص‌های تنش گرمایی و سرعت باد نشان نداد. در تأیید، Papanastasiou و Bartzanas (2014) [27] دریافتند که سرعت باد یک عامل قوی در تأثیر بر سطوح تنش گرمایی نیست. برعکس، ردی و همکاران. (2019) [21] همبستگی منفی معنی داری را بین شاخص های تنش گرمایی و سرعت باد نشان داد [6]. نویسندگان نشان دادند که سرعت باد دارای اثر بهبودی بر THI بالاتر است. این تغییرات ممکن است به تفاوت روش‌شناسی در آزمایش‌ها نسبت داده شود. عامل منفی در روش مطالعه ما پذیرش داده های وب سایت برای سرعت باد منطقه به جای اندازه گیری مستقیم در مزرعه آزمایشی است.

  4.3 عملکرد رشد

   

  وزن اولیه بدن بره ها به دلیل تنوع در سیستم های پرورش سدهایشان متفاوت بود. افزایش وزن بدن با ویژگی های بیومتریک خاصی ارتباط زیادی دارد. از این رو به عنوان مهمترین صفت اقتصادی گوسفند به شمار می رود [28]. افزایش وزن بدن در گوسفند فشرده به دلیل سطح بالای تغذیه و دریافت مواد مغذی بیشتر بود. عوامل استرس محدود در پرورش فشرده یکی دیگر از دلایل مهم افزایش وزن است. علاوه بر این، اثر صرفه جویی در انرژی به دلیل عدم وجود سرگردانی ممکن است وضعیت گوسفند را بهبود بخشد. نتایج مشابهی توسط چندین نویسنده گزارش شده است [29-31]. با این حال، نتایج حاصل از سینگ و همکاران. (2003) [32] تفاوت معنی داری در افزایش وزن بدن گوسفندان پرورش یافته در سیستم های گسترده و نیمه فشرده نشان نداد [32]. سن و جنس تاثیر قابل توجهی بر نرخ رشد داشتند که بدون توجه به سیستم کشاورزی در مردان نسبت به زنان بیشتر بود. نتایج مشابهی در جاهای دیگر گزارش شده است [33،34]. افزایش وزن بیشتر در بره قوچ در مقایسه با بره میش در تمام مراحل رشد ممکن است به دلیل تفاوت های کمی در ترشح رشد و هورمون های جنسی باشد [30]. ADG پایین در گوسفندان پرورش یافته تحت سیستم های گسترده و نیمه فشرده ممکن است به دلیل کاهش مصرف خوراک به دلیل استرس باشد. سرگردانی زیر نور روز در این سیستم ها می تواند باعث استرس گرمایی شود که باعث افزایش مصرف آب و در نتیجه کاهش مصرف خوراک می شود. این نتایج با گزارش های نویسندگان معدودی مطابقت داشت [35-37].

   

  با این حال، سینگ و همکاران. (2003) [32] هیچ تفاوتی بین ADG بین گوسفندان نیمه فشرده و فشرده پرورش داده نشد [32]. تعداد کمی از مطالعات ADG بالاتری را در گوسفندان نیمه فشرده در مقایسه با گوسفندهایی که تحت سیستم فشرده نگهداری می‌شوند گزارش کردند. با این حال، محتوای مواد مغذی رژیم غذایی تغذیه شده در سیستم فشرده در مقایسه با مطالعه حاضر کمتر است [38]. در هر سه سیستم کشاورزی، بره‌ها در طول دوره 4-6 ماهه ADG بالاتری داشتند و کاهش خطی با افزایش سن (7-9 متر، 10-12 متر و 13-15 متر) مشاهده شد. ADG بالاتر ثبت شده در طول دوره 4-6 ماهه می تواند به دلیل استفاده کارآمد از منابع خوراک در گروه سنی خاص باشد. علاوه بر این، فعل و انفعالات بین سیستم پرورش و جنس ADG بالاتر در بره‌های نر فشرده و ADG پایین‌تر در بره‌های ماده گسترده نشان داد.

   

  وزن مجانبی بالاتر در مردان در مقایسه با زنان حاکی از شواهد احتمالی در مورد تأثیر دوشکلی جنسی بر افزایش وزن است. بره‌های نر وزن بالغ تخمینی بالاتری نسبت به بره‌های ماده داشتند که ممکن است با نرخ بلوغ کندتر توضیح داده شود [39]. پدیده مشابهی در بره‌های نر در نژادهای گوسفند کردی [39]، مهربان [40]، شال [41] و همسین [42] مشاهده شد. همانطور که توسط Malhado و همکاران ذکر شده است، ثابت یکپارچه سازی (B) هیچ تفسیر واضحی را نشان نمی دهد. (2009) [43]. نرخ بلوغ برای گوسفند ماده بیشتر از نر بود. در این دیدگاه، این نتایج شباهت هایی با مطالعات انجام شده در نژادهای گوسفند Hemsin [42] و Horro [44] دارند.

  4.4 رفتار هضم کننده

   

  اگرچه IIR (گرم DM / دقیقه) برای Euphorbia hirta بالاتر بود، گوسفندان Stylo هماتا را در مقادیر بالاتر مصرف کردند و به دنبال آن Cyanodon dactylon. به دست آوردن این نتایج تعجب آور نیست، زیرا مرتع تحت تسلط این دو گونه است که زودتر تحت برنامه ایجاد مرتع کاشته شدند. گوسفندها در گونه های Tribulus terrestris و Lantana camara کمترین چرا را داشتند. به طور شگفت انگیزی، ادبیات اثر حساسیت به نور دو گیاه را نشان داد که رفتار خودگزینی گوسفند را نشان می دهد.

  علیرغم نامشمار نشدن، بازرسی بصری مرتع، نسبت بیشتری از Tephrosia pupurea را از نظر زیست توده و ترکیب گیاهی نشان داد. با این حال، حبوبات سومین گیاه کم چرا در میان تمام پوشش های گیاهی بود. در این زمینه، راجندران و بالاکریشنان (2012) [47] گزارش کردند که مراتع چرای گوسفند هندی تفروسیا را ترجیح نمی دهند، که بیشتر در دوره های کمیابی مصرف می شود [47]. مشابه مطالعه حاضر، آگریل و همکاران. (2005) [9] طیف وسیعی از IBM و IBF را در میش هایی که در پوشش گیاهی ناهمگن چرا می کردند مشاهده کردند [9]. در مراتع، توده گزش و دفعات گزش به نوع و وضعیت بلوغ پوشش گیاهی و وضعیت تغذیه و انگیزه گوسفند بستگی دارد [48].

  4.5 ضرایب جذب و قابلیت هضم

   

  مصرف ماده خشک در گوسفندان پرورش فشرده بالاتر بود. به همین ترتیب، مطالعات کمی دریافت ماده خشک بالاتری را در گوسفندانی که تحت سیستم فشرده نگهداری می‌شوند در مقایسه با گوسفندانی که برای چرا فرستاده می‌شوند گزارش کرده‌اند [49،50]. ادبیات چندین دلیل احتمالی برای DMI پایین در گوسفندان گسترده و نیمه فشرده نشان داد. همانطور که توسط پریرا و همکاران استدلال شده است. (2008) [51] و هایدر و همکاران. (2017b) [52]، قرار دادن گوسفند در معرض دمای بالای محیط، مصرف آب را برای مبارزه با افزایش اتلاف گرما افزایش می‌دهد و در نتیجه مصرف خوراک را کاهش می‌دهد [51،52]. مصرف بیشتر آب ممکن است به چرخش بیشتر آب در بدن به دلیل تبخیر از طریق دستگاه تنفسی و پوست مربوط باشد [53]. رعنا و همکاران (2014) [54] کاهش مصرف ماده خشک در گوسفندان چرا را به کاهش سرعت عبور مواد گوارشی نسبت داد [54]. رطوبت بالای علف‌ها همراه با منابع چرای کمیاب و پراکنده، مصرف مواد مغذی را در مقایسه با گوسفندان فشرده که از جیره‌های غنی از مواد مغذی تغذیه می‌کردند، کاهش داد [55]. علاوه بر این، دمای بالاتر باعث کاهش جریان خون در شکمبه و کاهش تحرک و نشخوار شکمبه و در نتیجه کاهش مصرف می شود [52].

   

  جدای از مصرف، گوسفندان پرورش یافته تحت سیستم گسترده، ضریب هضم CP و IVDMD پایین تر را نشان دادند که نشان دهنده کیفیت پایین خوراک است. DMI بالاتر و ضرایب هضم مواد مغذی در گوسفند فشرده نشان دهنده سطح بالایی از تغذیه است. اثرات نامطلوب تنش گرمایی بر ضرایب قابلیت هضم مواد مغذی در گوسفند چرا به خوبی مشهود است [56،57]. این فرورفتگی‌ها به‌ویژه در تغذیه خوراک مبتنی بر علوفه به تنهایی، مانند سیستم‌های پرورش گسترده [57] غالب بود.

   

  پرورش فشرده FCR بهتری را در مقایسه با پرورش نیمه فشرده و گسترده نشان داد. در تأیید، پاردو و همکاران. (1997) [58] FCR کمتری را در گوسفندانی که در معرض شرایط آب و هوایی گرم قرار داشتند در مقایسه با گوسفندهایی که در زیر آلونک پرورش می‌یابند، گزارش کردند. بعدها، پاتل و همکاران. (2004) [59] FCR بهتری را در گوسفندان پرورش یافته تحت سیستم های تولید فشرده گزارش کردند [59]. قرار گرفتن گوسفند در معرض دمای بالای محیط، گیرنده‌های حرارتی محیطی را تحریک می‌کند و تکانه‌های عصبی سرکوب‌کننده را به مرکز اشتهای هیپوتالاموس منتقل می‌کند، در نتیجه مصرف خوراک و FCR را کاهش می‌دهد [57]. در دسترس بودن زیست توده کمیاب، ارزش غذایی ضعیف خوراک، و تلفات انرژی در طول چرا، توضیحات محوری برای FCR پایین ثبت شده در سیستم گسترده است. بره های تحت پرورش فشرده زمان کافی برای نشخوار فکری و بازگشت داشتند، در نتیجه به تبدیل خوراک ماهرانه به رشد عضلانی و در نتیجه افزایش وزن کمک کردند.

  4.6 پارامترهای تولید مثل میش

   

  علیرغم این واقعیت که گوسفندان گسترده دارای سطح تغذیه پایین و استرس زیاد بودند، نوع سیستم پرورشی تأثیری بر وزن در بلوغ، طول چرخه فحلی، مدت زمان فحلی، درصد آبستنی، دوره آبستنی و درصد بره زایی نداشت. این نتایج با نتایج پژوهشگران اندکی مطابقت دارد [33،60،61]. با این حال، نقوی و همکاران. (2001) [62] پاسخ مطلوبی را بر روی درصد فحلی، مدت زمان فحلی، شروع فحلی و پاسخ تخمک گذاری در گوسفندان همراه با کنسانتره در سیستم فشرده گزارش کردند [62]. در مطالعه دیگری، Berhanu و همکاران. (2013) [63] افزایش درصد لقاح را تا 29 درصد در گروه های تغذیه شده با مخلوط کنسانتره در مقایسه با گروه دیگری که به تنهایی برای چرا فرستاده شده بودند مشاهده کردند [63]. اگرچه قابل توجه نیست، اما وزن در دوران بلوغ برای گوسفندان شدید بیشتر است. وزن بدن میش های در حال رشد یک عامل ضروری برای رسیدن به بلوغ است. دستیابی به وزن بدن در سنین پایین‌تر از طریق مداخلات تغذیه استراتژیک در طول دوره پس از شیرگیری برای عملکرد تولید مثلی مؤثر حیاتی است که می‌توان با تمرین کشاورزی فشرده به دست آورد. میش های پرورش یافته تحت سیستم فشرده زودتر به بلوغ می رسند که می تواند به نرخ رشد سریع تر آنها نسبت داده شود. به همین ترتیب، زهرا و همکاران. (2014) [64] نرخ بلوغ سریع‌تری را در میش‌های بومی بنگلادش که با کنسانتره در مزارع فشرده در مقایسه با گوسفندان به‌طور گسترده پرورش داده می‌شوند، گزارش کردند [64].

  علاوه بر این، چاتورودی و همکاران. (2010) [36] تعداد روزهای کمتری را برای باردار شدن پس از گرگرفتگی در میش های برافروخته در مقایسه با میش های غیر برافروخته گزارش کردند [36]. این نتایج با نتایج Meenakshi Sundaram (2001) [29] و El-Hag و همکاران شباهت دارند. (2007) [65].

   

  وزن هنگام تولد بره هایی که از گوسفندی که به طور فشرده پرورش می یابند بیشتر از بره هایی است که تحت دو سیستم دیگر پرورش می یابند. عدم مرده زایی در پرورش فشرده یکی دیگر از دلایل افزایش وزن هنگام تولد است. وزن بیشتر هنگام تولد بره ها در گوسفند فشرده و نیمه فشرده می تواند به جیره فلاشینگ مربوط باشد [36]. این نتایج در تایید سجیان و همکاران است. (2010) [66]، که گزارش داد که عوامل استرس زا ترکیبی (گرما و تغذیه) به طور قابل توجهی وزن بره هنگام تولد را کاهش می دهد [66].

  4.7 بروز بیماری

   

  شیوع بیماری در سیستم های پرورش گسترده و فصل بارانی در مقایسه با سایر سیستم ها و فصول بیشتر بود. این مطالعه نشان داد که فرستادن گوسفندان برای چرا، به‌ویژه در فصل بارانی باعث مشکلات بیشتر مرتبط با سلامتی می‌شود. نرخ بالاتر موارد بی اشتهایی در سیستم گسترده و فصل تابستان ارتباط مستقیمی با استرس گرمایی دارد. در طول تنش گرمایی، بازده مصرف ماده خشک در گوسفند کاهش می یابد و در نتیجه باعث بی اشتهایی و بی اشتهایی می شود [18]. چرای گوسفندان در مراتع سرسبز، به ویژه مراتع حبوبات، یکی از علل عمده نفخ است [67]. مراتع سرسبز در طول فصل بارندگی می تواند مربوط به نفخ در گوسفندانی باشد که در مراتع باز چرا می کنند. علاوه بر این، بروز نفخ ممکن است با وجود مراتع حبوبات، مانند استیلو هماتا در منطقه چرا تشدید شود.

   

  بیشتر عوامل ایجاد کننده ذات الریه در فصل زمستان در مقایسه با فصل تابستان یا پاییز تشدید می شود [68]. توکسمی حاملگی یک اختلال متابولیک رایج در میش ها است که به دلیل نیاز به انرژی بالا در مراحل بعدی بارداری که بیشتر از انرژی تامین شده توسط رژیم غذایی مصرف شده است، ایجاد می شود. گوسفندهایی که تحت سیستم گسترده پرورش می یابند، فاقد مخلوط کنسانتره هستند و از این رو فاقد انرژی مورد نیاز هستند، به ویژه برای میش های آبستن. بنابراین، موارد توکسمی حاملگی در میش های پرورش یافته به تنهایی در سیستم گسترده مشاهده شد. همانطور که توسط پاتل و همکاران ذکر شده است. (2013) [61]، آلودگی کنه در فصول بارندگی و تابستان در مقایسه با فصل زمستان بیشتر بود [61]. نویسندگان گزارش کردند که نرخ آلودگی بالاتر کنه ها در فصول مربوطه ممکن است به دلیل محیط مناسب برای رشد و تولید مثل انگل های خارجی باشد. با این حال، میزان شیوع آلودگی کنه ممکن است با توجه به موقعیت های جغرافیایی و شرایط آب و هوایی منطقه و منطقه آزمایشی متفاوت باشد [69].

  4.8 تحلیل اقتصادی

   

  هزینه نیروی انسانی مورد استفاده برای تغذیه، آبیاری و نظافت سوله در سه سیستم کشاورزی مشابه بود. با این حال، هزینه کنسانتره در سیستم فشرده در مقایسه با سیستم نیمه فشرده به دلیل درصد تخصیص بالاتر (1.5٪ BW در مقابل 1.0٪ BW) بالاتر بود. در بین تمام پارامترها، هزینه کنسانتره و نیروی انسانی با حاشیه تفاوت زیادی در مقایسه با سایر عوامل مخارج مکرر بالاتر بود. هزینه هنگفت کنسانتره نیاز به کاهش هزینه کنسانتره با ترکیب محصولات جانبی کشاورزی-صنعتی مانند محلول‌های غلات تقطیر خشک، اوره، کنجاله دانه‌های نمکی، کیک دانه چریش، و کل جیره‌های مخلوط مبتنی بر بقایای گیاهی را ایجاب می‌کند [21].

   

  برای سیستم گسترده، مؤلفه اصلی هزینه در میان بخش های هزینه کار، نیروی انسانی با 31.60٪ از هزینه کل بود. تأمین آب و برق حدود 9.8 درصد از کل هزینه را تشکیل می دهد. در دسترس بودن کود در سیستم فشرده در مقایسه با سیستم گسترده یا نیمه فشرده بیشتر بود، زیرا گوسفندها در دو سیستم اخیر برای چرا فرستاده شدند و از این رو، بخش عمده ای از مواد مدفوع در خارج رسوب کرد. علیرغم اینکه با کنسانتره یا علوفه تغذیه نمی شوند، وزن پایین بدن گوسفندان تحت سیستم گسترده، سیستم ها را کم سود می کند. ارزش های تصوری بالاتر و بره های تازه متولد شده بیشتر، همراه با وزن سریع بدن گوسفندان فشرده، این سیستم را با درآمد ناخالص و خالص بالاتر مقرون به صرفه تر کرد. همانطور که توسط Raineri و همکاران توضیح داده شده است. (2015) [70]، درآمد ناخالص و خالص بیشتر به شاخص های زئوتکنیکی مانند وزن بدن و درصد لقاح مربوط می شود تا هزینه های بالا. با این حال، با توجه به کشاورزان کوچک و حاشیه ای کشورهای در حال توسعه مانند هند، سیستم های حداقل نهاده (سیستم گسترده یا نیمه فشرده) را می توان به عنوان سیستم های کشاورزی سودمند پیش بینی کرد، زیرا بازدهی هر روپیه هزینه بیشتر است. مفهوم فوق به ویژه برای کشاورزان یا کارآفرینان با محدودیت های پولی و منابع محدود مانند تامین زمین و آب صادق است. به گفته Mbow و همکاران. (2019) [3]، نزدیک به 500 میلیون نفر در سراسر جهان کشاورزی گسترده انجام می دهند، با 75٪ از کشورها جوامع چوپانی.

  نتیجه

  از مطالعه حاضر، می‌توان نتیجه گرفت که سیستم‌های کشاورزی گسترده و نیمه فشرده مستلزم تنش گرمایی در گوسفند در حال رشد است و در نتیجه باعث کاهش سرعت رشد و افزایش وزن بدن می‌شود. محدود بودن منابع خوراک در سیستم کشاورزی گسترده ممکن است کاهش وزن را در گوسفند تشدید کند. همچنین مشهود است که نوع سیستم زراعی تأثیر بیشتری بر کمیت و کیفیت خوراک مصرفی دارد. این مطالعه نشان داد که سیستم پرورش گسترده موجود در هند می تواند منجر به تلفات عظیمی در توانایی تولید نشخوارکنندگان کوچک شود. پارامترهای منحنی گومپرتز اعتبار مدل‌های غیرخطی را در انتخاب بهترین حیوانات تحت سیستم‌های مدیریتی مختلف تسهیل می‌کند. سیستم های پرورش فشرده یا نیمه فشرده ممکن است بهره وری طول عمر را با افزایش عملکرد تولیدمثلی میش ها افزایش دهند. گوسفندان فشرده درآمد ناخالص و خالص بالاتری داشتند. با این حال، سیستم کشاورزی گسترده به عنوان یک ایده تجاری کم هزینه برای کارآفرینان با سرمایه اولیه ناکافی پیشنهاد شده است. با این وجود، بروز بیماری بالاتر، نمرات نفس نفس زدن، و شکنندگی اسمزی گلبول های قرمز، رفاه حیوانات را در سیستم های گسترده و نیمه فشرده نشان می دهد.


  خرید و فروش دام زنده در تهران

  دام زنده
  فروش گوسفند زنده
  مرکز خرید دام زنده
  خرید گوسفند زنده
  گوسفند زنده
  دام زنده با قیمت مناسب
  گوسفند زنده سالم همراه با اعزام قصاب

      88626827-88053042

      88575414_88365786

   گوسفند زنده به مناسب محرم و صفر با تخفیف

   ویژه خریداران داده میشود

       44273354_77690636

  تماس با دامداران

  روش های تماس با ما برای تهیه دام زنده :

  سیدخندان و شمیرانات 22307869
  شمال غرب 22538486
  شهرک غرب سعادت آباد 88365786
  شهرک غرب سعادت آباد 88575414
  محدوده ی ونک 88571749
  غرب تهران 44254145
  غرب تهران 44273356
  غرب تهران 44273354
  غرب تهران 44872309
  شرق تهران 77813682
  شرق تهران 77690636

   گوسفند زنده به همراه قصاب تحویل دام زنده

            در کمترین زمان با پلاک دامپزشکی

   

  درباره ما

  دام زنده دامداران ، بزرگترین مرکز فروش گوسفند زنده با نازلترین قیمت همراه با قصاب تحویل در محل  ، شبانه روزی به تمام نقاط تهران با پلاک رسمی اعم از نژادهای اصیل کردستان- مغان- سنگسر- افشار.            با ارسال رایگان و تحویل درب منزل

  عرضه بهداشتی دام دامداران تلاش می کند علاوه بر تامین سلامت شهروندان در سالم نگهداشتن دام نیز گام موثری را بردارد.       با مدیرت آقای احمدی

   

  حامیان ما

  تماس با دامداران

  روش های تماس با ما برای تهیه دام زنده :

  سیدخندان و شمیرانات 22307869
  شمال غرب 22538486
  شهرک غرب سعادت آباد 88365786
  شهرک غرب سعادت آباد 88575414
  محدوده ی ونک 88571749
  غرب تهران 44254145
  غرب تهران 44273356
  غرب تهران 44273354
  غرب تهران 44872309
  شرق تهران 77813682
  شرق تهران 77690636

   

   

  کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد دامداران عرضه کننده دام زنده محفوظ می باشد. طراحی توسط : OFOGHIT